Expremiér Topolánek by zavedl ještě ostřejší sankce: „Sankce nefungují a krátkodobě fungovat ani nemohou.“

Bývalý český premiér Mirek Topolánek v Interview ČT24 řekl, že sankce uvalené na Rusko jsou nedostatečné, on sám by byl údajně asi ostřejší. K žádosti Ukrajiny o vyhlášení bezletové zóny uvedl, že by její zavedení mohlo vyhrotit vztahy mezi Ruskem a NATO. Lepší cestou je podle něj vybavit Ukrajinu technikou, díky které by si dokázala tuto zónu vynutit sama. Připustil také, že Ukrajina má šanci neprohrát, o část území ale podle něj přijde. 

Topolánek si myslí, že Ukrajina je od vstupu do Evropské unie stále poměrně daleko. „Musí projít několika kroky. Válka musí být ukončena, Ukrajina se musí obnovit a pak bude samozřejmě procházet kandidátským martyriem. To může trvat pět nebo patnáct let. Ale řekl bych, že (Ukrajina) je blíž ke vstupu do EU než byla před válkou,“ míní.

Ruská invaze na Ukrajinu byla podle bývalého premiéra „budíčkem pro Západ“. Západní země se podle něj po letech ustupování Rusku probudily. „(Západ) ukázal, že není až tak slabý jak vypadal, ale zatím musím říct, že sankce nefungují a krátkodobě fungovat ani nemohou,“ řekl Topolánek. Dodal, že Evropu Vladimir Putin „hodil do vařící vody a my musíme vyskočit“. Ruský prezident se ale podle něj spletl v tom, že Západ není na jeho kroky připravený. „Ale není to ještě podle mých představ. Já bych byl asi ostřejší,“ dodal.

Podle Topolánka určitě nešlo o jednoznačnou akci a demonstraci síly. Nikdo soudný ale podle něj dnes neřekne, že je možné zabezpečit vojsky NATO bezletovou zónu nad Ukrajinou. „Znamenalo by to vyhrocení vztahů mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí. Mohlo by to konflikt rozšířit, i když si nejsem jistý, že je na to Putin vojensky připraven. Bezletovou zónu Ukrajině zajistíme tím, že jí dodáme protiletadlové kanóny, rakety, aby byla schopna si tu bezletovou zónu vynutit sama,“ řekl.

Na otázku, zda by takovou pomoc Ukrajině Putin nebral jako zapojení třetí strany do konfliktu Topolánek řekl, že by šlo o test, který by absolvoval. Zmínil také Čínu a uvedl, že možné zapojení této země do konfliktu na Ukrajině odpoví na otázku, zda to v budoucnu bude „svět proti Rusku, nebo svět proti Číně a Rusku“.

Bývalý český premiér označil Putina za psychopata, podle něj je možné u ruského prezidenta pozorovat paranoidní rysy. „Krůček po krůčku říká, co udělá, a Západ mu nevěří. Všechno, co se děje, v zásadě řekl. Rusko nikdy nepřestalo vidět Západ jako nepřítele. Hledání vzájemného vztahu trvalo docela krátkou dobu. Po nástupu Putina, po jeho energetické strategii, po tom, co rozmrazuje zmrazené konflikty, z toho jde strach. Co řekl, to udělal,“ uvedl.

Topolánek také uvedl, že posílení východního křídla NATO je absolutní nutnost. „NATO ví už nejméně šest nebo sedm let, že není schopno bránit tu východní hranici tak, jak slibuje,“ sdělil. Už dříve Topolánek také uvedl, že jediným řešením je odstranění Putina. „Musí to udělat ti lidé vevnitř, pokud to neudělají, tak máme co do činění s šílencem, který je schopen udělat cokoliv,“ řekl v úterním Interview ČT24.

Upozornil ale na to, že nikdo neví, zda lidé kolem Putina nejsou ještě horší než on sám. „Už je vidět, že se někteří lidé dostávají do izolace, někteří generálové odcházejí. Myslím si, že (ruský ministr zahraničí) Sergej Lavrov v televizi už jenom ‚plácá‘, že informace nemá. Jednalo se mi vždycky o odstranění toho režimu, toho kremelského vládce, který se dnes stylizuje do role cara,“ upřesnil.

Na otázku, zda má Ukrajina šanci válku vyhrát, Topolánek odpověděl, že má šanci ji neprohrát. „Záleží na tom, jak se bude chovat Západ. Tajně věřím, že na té diplomatické lince musejí probíhat docela vážná jednání, a je i důležité, jak se zachová (čínský prezident) Si Ťin-pching, jak se zachová Čína. Zatím hrála takovou roli ‚ani ryba, ani rak‘, ale nevíme, jestli Čína začne finačně a vojensky podporovat Rusko,“ řekl s tím, že v takovém případě by se Ukrajina dostala do velkých problémů.

Topolánek si myslí, že Ukrajina o část území přijde. Podle něj má Putin zájem například o Cherson nebo Oděsu, díky čemuž by získal i přístup k Černému moři. Ukrajina na to ale určitě nebude chtít přistoupit. „Podle mě bude (Ukrajina) bojovat až do poslední kapky krve,“ řekl.

Bývalý premiér také řekl, že Putinovi ani tak nevadí vstup Ukrajiny do NATO, jako spíš to, že by se Ukrajina díky tomu oficiálně stala demokratickou, mírumilovnou a prosperující zemí. „Nedovede si představit demokratické Rusko, Ukrajinu bere jako své území, Ukrajince nebere jako samostatný národ. Jestli se mu touto válkou něco podařilo, tak on ten národ vytvořil,“ uvedl.

„Svět se změnil. Je to něco, co se stát nemělo. Možná tomu Západ mohl zabránit, jsem přesvědčen, že neměl ustupovat z pozice zastrašování a z pozice síly. Putinovi jsme umožnili plnit si jeho sny, a on teď ohrožuje celý svět,“ řekl Topolánek.

ZDROJ: ČT24

ZDROJ FOTO: novinky.cz