Evropa krok od války. Česko je připraveno na všechny možné scénáře konfliktu, i uprchlickou vlnu a omezení dodávek energií

Vláda po dnešním jednání ministrů a bezpečnostní rady státu znovu odsoudila agresivní chování Ruska, podle premiéra Petra Fialy (ODS) je Evropa krok od války. Česko je připraveno na všechny možné scénáře konfliktu, i uprchlickou vlnu a omezení dodávek energií. Nejhorší variantu nazval vicepremiér Vít Rakušan (STAN) černou, ale zatím nedošlo ani na zelenou. Zvažuje se revize vydávání víz pro ruské občany.

„Sledujeme tady porušení mezinárodního práva (…) bohužel to, co se odehrává, snižuje možnost diplomatického řešení celé situace,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj je Evropa krok od války, což jak zdůraznil, je reálná varianta.

„Chtěl bych ubezpečit naše občany, že naše země je připravena,“ řekl Fiala a navázal: „Jsme připraveni na možnosti příchodu nějaké uprchlické vlny z Ukrajiny.“ Připravenost se týká i možného omezení energetických dodávek. Agresivní politiku Ruska označil za nepřijatelnou.

Dotkl se také sankcí, členské státy je podle něj mezi sebou koordinují. „Jsme přesvědčeni, že pouze tento jednotný a rozhodný postoj může situaci přivést k diplomatickému řešení,“ uvedl premiér. Když bude třeba Ukrajině pomoci, Česko je připraveno poslat, co bude třeba.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) již podepsal zdravotnickou zásilku pro  Ukrajinu ve výši deset milionů korun.

„Chtěl bych ubezpečit občany, že všechny orgány, které jsou k tomu určeny, detekují bezpečnostní situaci v Česku,“ nazával vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle něj zatím žádné hrozby nebyly zjištěny. Ani není registrován zvýšený počet žádostí o návrat Ukrajinců do Česka.

Rakušan také zmínil, že vnitro vytvořilo několik scénářů, kdyby se situace zhrošila. Jsou od zeleného stupně až do černého, který je nejhorší. Zatím ale podle jeho slov nejsme ani v zeleném.

Kdo by chtěl Ukrajině pomoci, vláda vytvořila emailovou adresu, kam mohou Češi psát nabídky. Rakušan ocenil, jaká vlna solidarity se mezi lidmi zvedla. A dodal, že Česko zvažuje zpřísnění pravidel pro vstup Rusů do ČR, navrhne to i na úrovni EU. Zvažuje ale i speciální víza pro pronásledované Rusy.

Vláda by se v případě zhoršení situace na Ukrajině také snažila Ukrajincům, kteří jsou v Česku s krátkodobým vízem, usnadnit cestu k dlouhodobému. Také podle Fialy je kabinet připravený se v otázce pobytových povolení pro Ukrajince chovat flexibilně. Na to, aby Ukrajinci s krátkodobým vízem mohli získat dlouhodobé bez nutnosti návratu do vlasti, dnes apelovala například Hospodářská komora.

Rakušan uvedl, že v Česku je asi 200 000 Ukrajinců s dlouhodobým vízem a přibližně 60 000 s krátkodobým pobytovým povolením. První potenciální pomocí těmto lidem v případě další eskalace konfliktu na Ukrajině by podle něj bylo zajistit těmto 60 000 lidem dlouhodobější pobyt. „Bez toho, aby museli k vyřízení formalit jet do Kyjeva, jet někam na ambasádu či zastupitelský úřad,“ řekl Rakušan.

ZDROJ: blesk.cz

ZDROJ FOTO: blesk.cz