Europoslanec Blaško oznámil, že chce kandidovat na post prezidenta republiky! „Mnoho z vás mi hodilo rukavici a vyzvalo mě tak k akci.“

Autor: Lukáš Veselý

Europoslanec Hynek Blaško (SPD) oznámil, že chce kandidovat na post prezidenta republiky. Své příznivce na Facebooku vyzval, aby jeho kandidaturu podpořili podpisy na petiční archy. 

Nynější europoslanec za SPD už v lednu pro Deník N uvedl, že oznámí kandidaturu, pokud se mu podaří získat potřebných 50 tisíc podpisů. „Mnoho z vás mi hodilo rukavici a vyzvalo mě tak k akci. Rukavici přijímám jako výraz vaší vůle, abych se ucházel o nejčestnější a nejprestižnější pozici v České republice, kterou je pozice prezidenta republiky,“ sdělil ve videu na svém facebookovém profilu.

Hynek Blaško je členem Evropského parlamentu od roku 2019, kdy byl za SPD zvolen společně s bývalým ministrem zdravotnictví Ivanem Davidem. V minulosti byl Blaško velitelem Společných sil Armády České republiky.

Vystudoval vojenskou vysokou školu ve Vyškově, velel 4. brigádě rychlého nasazení a pak pracoval jako poradce náčelníka generálního štábu pro zahraniční věci. Působil také jako vojenský představitel ČR u Vrchního velitelství ozbrojených sil NATO v Evropě (SHAPE).

Do výslužby odešel v roce 2012 v hodnosti generálmajora. Poté se angažoval v politice, zasedal v zastupitelstvu Vysočiny za Stranu práv občanů, za kterou také neúspěšně kandidoval ve sněmovních volbách v roce 2017. V roce 2018 se ucházel o senátorský mandát na Chrudimsku.

Letos 8. května vystoupil na demonstraci v Praze, jejíž pořadatelé vyzývali vládu, aby přestala posílat zbraně na Ukrajinu a zasadila se o mírové řešení ruské agrese vůči Ukrajině. „Přimějme vládu České republiky, aby přestala valit zbraně na Ukrajinu,“ prohlásil tehdy. Hospodářské noviny loni v prosinci napsaly, že Blaško se chtěl na volební konferenci hnutí SPD ucházet o pozici předsedy, neobdržel ale pozvánku.

ZDROJ: ČT24

ZDROJ FOTO: FB