Dusno v OVM: Kuba tepal Havlíčka: „Živnostníkům nedovolíte otevřít, ale úředníky necháte sedět doma za plný plat?!“

Nedělní Otázky Václava Moravce se nesly v duchu ekonomických témat a debat okolo nouzového stavu. Pozvání přijali Karel Havlíček (nestr.za ANO), poslanec Martin Jiránek (Piráti) a bývalý ministr obchodu a průmyslu Martin Kuba (ODS). Podle ministra Havlíčka není jasné, kdy se nouzový stav ukončí a hrozit by podle něj mohl i v lednu. Atmosféra zhoustla, když se Kuba na Havlíčka obořil, že hodil živnostníky přes palubu.

Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Martin Jiránka (Piráti) uvedl, že situaci nelze předem předvídat. „Nouzový stav bude trvat i při stupni dva, bude trvat i při stupni jedna. Takže se opravdu můžeme bavit o tom, že nouzový stav pojede do února,“ podotkl v OVM.

Ministr průmyslu a obchodu Havlíček dodal, že to, co bude v lednu se neví. Vláda se tím bude zabývat v druhé polovině prosince a bude záležet na číslech. „Pokud by se situace skutečně nezlepšovala, byla na stupni číslo tři a bylo zjevné, že se neposune na stupeň číslo dvě ani dále, tak poté musíme začínat diskutovat, co bude v lednu. A ano, pak je možné, že by mohlo hrozit i to, že teoreticky v lednu může (nouzový stav) být, ale to si dnes nikdo nepřeje,“ reagoval Havlíček s tím, že Protiepidemický systém ministerstva zdravotnictví PES i v nejnižším prvním stupni s nulovým rizikem s nouzovým stavem počítá.

Havlíček dále připustil, že vláda zřejmě bude žádat poslance, aby nouzový stav prodloužili. Ve hře je termín do konce roku. Zatím má nouzový stav trvat do 12. prosince. Variantu prodloužení připustil i ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Politici šli do sebe kvůli rozvolňování opatření

Jihočeský hejtman a bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) má na nouzový stav ale jiný názor. Podle něj nyní už není potřeba. „Nouzový stav přece nesouvisí s tím, co je kde otevřeno, nebo není, nouzový stav je nějaký legislativní rámec, který vládě umožňuje některé věci řešit. Některé třeba operativněji, to znamená dopravovat pomocí hasičů a policie někam nějaké věci,“ řekl v OVM a dodal, že nouzový stav „nesouvisí s tím, jestli děti půjdou do školy nebo se budou otevírat obchody.“

Havlíček v tomto kontextu vyjádřil nadšení z toho, že se stihl přechod ze 4. do 3. stupně PES. „Jsem rád, že se nám to nakonec podařilo dohodnout. Spouštíme veškerý obchod, bez ohledu, zda na ulici, nebo uvnitř,“ okomentoval Havlíček přechod Česka, který je plánovaný na čtvrtek.

Moderátor se ale pozastavil nad tím, že PES navrhuje otevřít ve čtvrtek i školy, ale ty budou otevřené až v pondělí. Havlíček v tom ale výrazný problém nevidí, protože středoškoláci ještě dva dny doma vydrží, a s nimi rodiče být doma nemusí. „Mně se líbí, jak pan ministr říká, že s tím nebude problém, protože on sám třeba nemá děti, tak s tím na vládě nemá problém,“ kontroval ostře Kuba a pustil se do vlády. Podle něj to není žádný dárek od vlády, že občanům něco otevírá. Je to dáno vývojem epidemické situace. „Prosím, nestavme to tak, že zaplaťpámbů za to, jakou hodnou a milou vládu máme. Pak se tu taky musíme bavit o tom, jak se vláda chovala ty poslední dva měsíce,“ rozohnil se Kuba.

Podle Jiránka panuje stále chaos

Čtvrtek ale zase roznítil poslance Jiránka. Je v tom podle něj nepořádek, neboť původně se mluvilo o pondělí. „Je v tom trochu chaos,“ rozčiloval se Jiránek.

Havlíček ale promptně kontroval. „Nezlobte se na mě, ale ten chaos do toho vnášíte vy, protože my jsme nikdy definitivně neřekli, že otevřeme v pondělí. My jsme nikdy nikomu neslíbili, že definitivně otevřeme v pondělí,“ zdůraznil a dodal, že dostává dopisy od seniorů, kteří se obávají, že nouzový stav se uvolní příliš brzo.

Kuba ale takové pohnutky nechápe. Je podle něj pochopitelné, že lidé mají strach z epidemie, ale s tím nesouvisí nouzový stav. Havlíčkovi dále vyčinil, že vláda fakticky hodila přes palubu živnostníky tím, že po nich chce platit zdravotní a sociální. A rýpl si dále do ministerských úředníků, kteří pobírají plné platy. „A teď mi řekněte, jaká je v tom spravedlnost, když těm živnostníkům nedovolíte otevřít, ale svoje ministerské úředníky necháte sedět doma, posíláte jim 100 procent platu. Nehrajme si na to, že státní úředníci sedí doma a pracují 8 hodin, až se z nich kouří,“ rozčílil se Kuba.

Havlíček si ale taková slova nenechal líbit. Upozornil, že vláda dala každému živnostníkovi 100 tisíc. „600 tisíc živnostníků, což jsou všichni živnostníci na hlavní činnost, dostali 60 miliard korun. Vychází to přibližně 100 tisíc na živnostníka. K tomu dostávají nájemné za provozovnu, a to sto procent,“ hájil kroky vlády Havlíček.

Česko je v nouzovém stavu od 5. října, původně měl trvat 30 dní. O platnosti do 12. prosince rozhodla vláda 20. listopadu. Původně plánoval menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD prodloužení o 30 dnů do 20. prosince, nezískal k tomu ale souhlas sněmovny.