Do školy jen kousek od domu: Vláda plánuje omezit výběr škol pouze na okolí trvalého bydliště

ZDROJ FOTO: Pixabay.com (free for commercial use)

Když jde vaše dítko do školy jedná se o velký krok. Kromě koupě nové aktovky je s tím nicméně spojeno i mnoho zařizování. Jaké jsou povinnosti zápisu do pevní třídy? Podle čeho vybrat školu? A jaké změny plánuje vláda? Na tyto a další otázky jsme se zaměřili v dnešním článku.

Na podzim 1. září bývají školy plné mladých dychtivých prvňáčků, a i už o něco méně pozitivních starších žákům, čekající na začátek školního roku. Co to ale znamená pro rodiče? Především vybrat ideální školu, kde bude jejich potomek spokojený a která ho povede k veleúspěšné budoucnosti. Nicméně proces to není jednoduchý, vše se musí začít zařizovat již několik měsíců předem. Podle zákona je stanoven začátek školní docházky ve věku 6 let dítěte, pokud nemá odklad či mu není umožněno nastoupit do školy dříve, uvádí server ZŠ a MŠ ÚSTAVNÍ. Dítě ke studiu přihlašuje zákonný zástupce a povinnost vzdělávat se platí pro všechny děti na území české republiky, pokud zde pobývají déle než 90 dní. Termín zápisu do první třídy je vždy od 1. do 30. dubna.

A podle čeho vybrat ideální místo, které bude vaše mladé krmit vědomostmi? Dle zákona jsou studenti přednostně přijímaní do tzv. spádových škol, tedy těch, do jejichž obvodu spadají trvalým bydlištěm. Nicméně existuje i poměrně volná možnost podat zápis do jiné než spádové školy. K této variantě přistupuje čím dál tím více rodičů, a to z mnoha různých důvodů. Mezi hlavní faktory, které byste měli před podáním přihlášky zvážit patří mimo vzdálenosti a dostupnosti také zázemí budovy školy, zda půjde vaše dítě do školy s kamarády, kroužky nabízené školou a případně možnost alternativní výuky, radí server Kikedu. U alternativních škol je dobré si vždy ověřit, že je opravdu v souladu s myšlením nejen vaším, ale i budoucího studenta a že se nejedná pouze o zajímavý momentální nápad. Dle informací serveru DobrýStudent.cz jsou momentálně nejpopulárnější systémy Waldorfská, Montessori, Jenská a Daltonská škola.

Mnoho rodičů nakonec volí školu, do jejíhož obvodu trvalým bydlištěm nepatří. Vede je k tomu například blízkost školy k zaměstnání, do kterého denně dojíždí, lepší kvalita výuky nebo kamarádi ze školky, komentuje server Novinky.cz.. Problém však poté nastává v tom, že na některých školách je vysoký přebytek studentů, zatímco školy jinde mají volná místa. Vláda proto plánuje tuto možnost výrazně omezit. Na základě výroků některých politiků se rodiče pravděpodobně prostě budou muset omezit na ve svém výběru, a to především z důvodu zachování udržitelnosti studentského systému. „Lidé chtějí dům se zahradou, ale už nepřemýšlejí o kvalitě školství. To si mají rozmyslet,“ komentuje situaci pro server Novinky.cz Jan Lacina (STAN). Jedním z opatření by mělo být také navýšení rozpočtů škol v Praze, jako kdyby zvládaly 1,5 kraje. Pro rodiny, kterým se tato opatření nebudou líbit vždy existují možnosti soukromých nebo církevních škol, které nicméně už nejsou hrazené státem.