Do koše místo do břicha: Jak moc plýtvají Češi s potravinami?

ZDROJ FOTO: Pixabay.com (free for commercial use)

Do koše místo do břicha: Jak moc plýtvají Češi s potravinami?

Plýtvání potravinami se v poslední době řeší všude po světě. Zbytečné vyhazování a nadměrná produkce jsou neustálým problémem. Server Akademie věd České republiky poukazuje na fakt, že každoročně se na celém světě vyhodí přibližně jedna třetina všech vyprodukovaných potravin. Nejvíce plýtvají domácnosti, ty za rok vyhodí celkem 1,3 miliardy tun.

V Česku se na tento problém zaměřilo poměrně velké množství společností. Supermarkety jako Albert, Lidl, Tesco nebo Billa často prodávají zboží před koncem expirace se slevou a tím zabraňují zbytečnému vyhazování. Například v Lidlu můžete čas od času najít krabice se zlevněnou zeleninou a ovocem za pár korun. Server ORLICKÝ deník.cz zjišťoval, že poptávka po bedýnkách je opravdu velká. Podle všeho se zlevnění zboží, které by se jinak muselo vyhodit, obchodům i vyplatí, jelikož lidé na slevy slyší.

Některé společnosti také odváží „nepěkné“ ovoce nebo zeleninu do zoologických zahrad. Penny krmí zvířátka celkem ve dvaceti zoo celé České republice, uvádí server AkčníCeny. „Hledali jsme způsob, jak zužitkovat ovoce a zeleninu, kterou už nechceme nabízet našim zákazníkům, protože její kvalita neodpovídá naším přísným nárokům. Jedná se většinou o ovoce a zeleninu poškozenou například při manipulaci nebo při transportu, přičemž je nadále zcela nezávadná,“ okomentoval projekt vedoucí kvality Penny Petr Baudyš.

Dále postupně vznikají různé platformy nebo aplikace, které pomáhají nejen restauracím prodávat starší zboží. Příkladem může být aplikace Nesnězeno, ta nabízí klientům slevu na potraviny těsně před datem konce minimální trvanlivosti anebo na „starší“ jídlo z restaurací. Příkladem by mohly být pekárny, které zde prodávají produkty, které by jinak musely vyhodit, jelikož by se neprodaly včas a okoraly by.

Také lze po celé republice existují obchody s téměř či skutečně prošlým zbožím za velmi zvýhodněné ceny. Najdete zde cokoliv. Přeci jen je zde však potřeba data trvanlivosti kontrolovat, protože může jít o zboží staré několik let.

Celosvětově nejvíce potravinami plýtvají domácnosti a Česká republika není výjimkou. Zatímco se firmy a společnosti snaží různými způsoby vyhazování zabraňovat, domácnosti tento problém tolik nemají. Mnoho obyvatel si neuvědomuje, že minimální trvanlivost a „spotřebujete do“ jsou dvě rozdílná data. Minimální trvanlivost označuje takové datum, po kterém lze potraviny konzumovat, ale již mohou vykazovat zhoršenou kvalitu. „Spotřebujte do“ se objevuje především na potravinách, které se rychle kazí a po tomto datu by se již konzumovat neměly, píše se v dokument EU Bezpečnost potravin. Mnoho lidí tedy vyhazuje věci dříve, než by se muselo.

Nicméně, jak si v této oblasti vedla v roce 2020 Česká republika? Podle serveru iROZHLAS si v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie nevedeme vůbec špatně. Za rok se u nás vyhodí necelý milion tun potravin. Podle ministra životního prostředí by se do konce roku 2030, mělo toto množství snížit až o polovinu. Evropská komise momentálně pracuje na závazných cílech a pravidlech pro všechny členské státy.