„Děti si přehrávají některé scény.“ Česká základka varovala před seriálem Hra na Oliheň

Jihokorejský seriál pojatý částečně jako kritika kapitalismu, částečně jako „únikovka“ s prvky brutality trhá sice rekordy sledovanosti na americké televizi Netflix, na straně druhé se však jeho negativní dopady s prvky šikany dostávají do českých škol. Varování vydala podle informací redakce minimálně jedna škola.

Brutalita, stříkající krev, orgány dávané zaživa, šikana, ale také stupňující se napětí, logický děj, dějové zvraty a přitžlivost – to jsou obě tváře seriálu Hra na oliheň vycházející z tradiční dětské korejské hry. Pro dospělé v podstatě nezávadná podívaná, pokud si tedy nevsugerují, že jsou sami oním životním lůzrem, jehož jediná cesta z kolotočů lží, dluhů a exekucí je zkusit štěstí ve hře o 50 miliard wonů (cca miliarda korun). Pro děti je však obsah závadný. K varování pro rodiče dospěli na základní škole J.A. Komenského v Lysé nad Labem.
„Rádi bychom Vás upozornili na nevhodný fenomén Hra na oliheň. Na škole jsme zaznamenali, že se děti o seriálu baví a přehrávají některé scény. Jedná se o seriál nevhodný pro děti do 15 let. Z těchto důvodů doporučujeme zvýšený dohled nad Vašimi dětmi,“ stojí v prohlášení adresovaném všem rodičům, které je podepsané školním metodikem prevence.

„ Jsem rád, že nás na to škola upozornila, sice Netflix doma nemáme, ale shlédl jsem na to konto dva díly, ten seriál je opravdu brutální. Bohužel v dnešní době stahování se těžko děti od takovýchto nevodných seriálů chrání,“ uvedl pro redakci VH jeden z rodičů, který prohlášení obdržel.

Ruleta
Podle psychologa Jeronýma Klimeše je obsah seriálu jako ruská ruleta. „Tohle chtějí hrát lidé, kteří jsou v chronicky nespokojených stavech. Sní o něčem, co by je vystřelilo do sedmého nebe, nebo jdou do adrenalinových stavů. Veliký stres je na nějakou dobu zbaví špatných prožitků. To je podstata té hry. Hrajete si se životem a strach o život je odměnou, kterou vám ta hra dává,“ uvedl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný psycholog Jeroným Klimeš.
Druhá série už se točí

Před dvěma týdny skončila první série, samozřejmě, jak je poslední dobou zvykem, s otevřeným koncem, který poslouží pro druhou sérii, která už se nyní připravuje. seriál Hra na oliheň, měl k září letošního roku více než 140 milionů zhlédnutí a televizi Netflix pomohl vyšvihnout tržby až k 1,5 miliardě dolarů