Deštník proti drahote! Kdy a jak žádat o pomoc při zdražování?

Vláda řeší situaci kolem vytralého zdražování potravin i energií, snaží se pomoci cíleně a systematicky, přesvědčoval dnes na tiskovce po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS). Přehled, jakou pomoc vláda konkrétně poskytuje, se objevil nově na stránkách destnikprotidrahote.cz. Na opatření vydá vláda asi 100 miliard korun, poznamenal Fiala. 

„Drahota samozřejmě dopadá na každodenní život našich občanů, na některé velmi tvrdě a proto naše vláda přijímá řadu opatření, která zmirňují dopady rostoucích cen potravin a energií. Opatření děláme systematicky, děláme je cíleně, děláme je tak, abychom pomohli těm, kteří si s tou situací sami pomoci nemohou. Pomáháme seniorům, pomáháme těm, kteří se dostávají do existenčních problémů, snažím se také pomoci střední třídě, rodinám s dětmi, samoživitelům a samoživitelkám,“ uvedl Petr Fiala (ODS).

„V každou chvíli nemusí všichni vědět, na jakou pomoc má kdo nárok. A proto jsme se rozhodli spustit informační web Deštník proti drahotě – destnikprotidrahote.cz. Kde každý občan získá přehled o tom, jaká pomoc je právě pro něj určena a kde získá další informace o tom, jak má postupovat, aby ten svůj nárok mohl uplatnit,“ poznamenal Fiala.

Sledujeme vývoj situace a děláme kroky, abychom k 1. červenci udělali úpravu životního a existenčního minima, uvedl vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Opatření se nezaměřují jen na řešení důsledků, není to jen pomoc teď pro tu současnou situaci, ale jdeme i cestou řešení příčin problémů,“ uvedl Jurečka.

Návrh zákona s pravidly příspěvku 5000 Kč na dítě bude hotov příští týden. Peníze by se mohly začít vyplácet ve druhé půli července, řekl Jurečka.

„Já mám ambice, abychom příští týden dokázali mít paragrafové znění, které bychom poslali do krátkého meziresortního připomínkového řízení tak, abychom byli další týden schopni materiál předložit na vládě, abychom stihli legislativní proces tak, že bychom ho mohli mít hotový v průběhu června a spouštět první platby ve druhé polovině července,“ uvedl Jurečka.

„Naše vláda ví, že v průběhu volebního období, které teď je před námi, debata o přijetí eura není na stole, protože ČR nebude splňovat ty podmínky,“ poznamenal Fiala.

„V našem programovém prohlášení – a to chceme naplnit – je, že chceme umožnit firmám, které se pohybují v mezinárodní prostředí a bylo by pro ně euro výhodné, jim umožnit,  aby mohly účtovat v eurech. A to je vě, kterou podnikatelské prostředí oceňuje a na tom naše vláda pracuje. Euro v tuhle chvíli na stole není a nebude po celé volební období,“ dodal Fiala.

Fiala by si v zájmu českých občanů přál, aby dnešní jmenování Aleše Michla guvernérem České národní banky neznamenalo změnu cíle banky v podobě cenové stability. „Jmenování nového guvernéra Aleše Michal vyvolalo celou otázek a spekulací,“ poznamenal Fiala. Podle něj ale vzhledem ke složení celé bankovní rady neznamená „rychlou změnu politiky ČNB“. „V zájmu vlády je, aby ČNB plnila svoje úkoly, aby si vzala opravdu za své to, co je jeden z jejích primárních úkolů – bojovat proti inflaci a dělat kroky, které budou protiinflační. Na tom nám záleží. Ale ČNB je nezávislá, tak to prostě je a tak to má být,“ podotkl Fiala.

Vláda řešila i priority českého předsednictví EU. „Je jasné, že priority českého predsednictví ovlivňuje ruská agrese na Ukrajinu a všechny ty důsledky, které to má pro Evropu. Mezi naše priority musí patřit energetická bezpečnost a určitě i přímé důsledky války na Ukrajině, jako je zvládnutí uprchlické krize,“ uvedl také Fiala.

Do příštího jednání za týden vláda přerušila diskusi o žádosti ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) o půl miliardy korun na potraviny, které má dostat na nákupy Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Jurečka novinářům po zasedání kabinetu řekl, že příští týden vláda posoudí celkový stav státních rezerv a ministři prodiskutují nároky na další položky a případné další priority pro SSHR.

Nekula před zasedáním řekl, že chce nákupy státu zvýšit „železnou rezervu“ potravin. „Tak jak navyšujeme zásoby zemního plynu a ropy, tak je potřeba podpořit oblast potravin,“ uvedl s tím, že výčet jednotlivých položek je tajemstvím. Nejde přitom podle něj jen o obilniny, o jejichž dostupnosti ve světě se spekuluje kvůli konfliktu na Ukrajině.

Potraviny v Česku zdražují. Dubnový meziroční růst byl vyšší než v březnu. Například mouka v dubnu meziročně zdražila o více než polovinu, maso o 11 procent, polotučné trvanlivé mléko téměř o třetinu, vejce o více než 14 procent a cukr o více než čtvrtinu. Chleba byl tak proti loňsku dražší o víc než 20 procent, cena másla stoupla o 31,6 procenta a brambor o 19,2 procenta.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše je v nejbližších měsících pravděpodobné, že inflace půjde dál vzhůru kvůli pokračujícímu zdražování energií i potravin. “V tuto chvíli vidíme její vrchol dál v červnu, a to nad 15 procenty. Odeznívání bude v tomto roce velmi pomalé a po zbytek roku bude inflace dvojciferná,“ uvedl v úterý.

Nekula už dříve uvedl, že velkou rozkolísanost cen vyřeší zákon o cenách, který by například limitoval slevové akce. Rovněž řekl, že si přeje rovnoměrné rozložení zisku mezi obchodníky, výrobce potravin a zemědělce.

ZDROJ: blesk.cz

ZDROJ FOTO: reprofoto YT