Co nás v příštích letech čeká na českých dálnicích?

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)

Každý rok s sebou přináší změny v mnoha oblastech veřejného života. Výjimkou nejsou ani dálniční poplatky. Co nového nás na dálnicích čeká v příštích letech? Bude například možné si zaplatit jednodenní, desetidenní či měsíční dálniční známku.

Papírové dálniční známky už jsou historií. Už nějakou dobu existují elektronické, které se váží na konkrétní SPZ.Kontrolní orgány Policie ČR a Celní správy ČR podle SPZ vozidla poznají, zda máte platnou elektronickou dálniční známku nebo je vaše vozidlo osvobozeno,“ demonstruje server edalnice.cz, jak probíhají kontroly. Ty jsou prováděné na placeném úseku dálnice prostřednictvím hlídkových vozidel vybavených kamerovým systémem pro rozpoznávání SPZ.

Nedávno došlo ke změnám týkající se cen dálničních známek. „Národní ekonomická rada vlády navrhla ve svých doporučeních zdražit dálniční známku z 1 500 korun na 3 000. Vláda se nakonec rozhodla od března 2024 zvýšit cenu roční známky na 2 300 korun, což odpovídá inflaci za deset let, kdy se poplatek neměnil,“ vysvětlil tento krok nedávno ministr dopravy Martin Kupka v tiskové zprávě a zdůraznil, že peníze z dálničních známek se vrací do výstavby a údržby dálnic.

Změny jsou navázané na směrnici Euroviněta, která udává členským státům povinnost se od roku 2024 řídit cenovým stropem, týkající se časových poplatků, které se vypočítávají procentuálně vůči ročnímu poplatku. Pro uživatele dálničních komunikací to znamená, že budou moci používat dálnici jen na konkrétní den.

 

Plati i pro elektromobily?

Neplatí. Bezemisní vozidla budou mít dle evropské směrnice výjimku. Časový poplatek za používání dálnic bude odpouštěn pouze bezemisním vozidlům na elektrický pohon nebo vodík. „Hybridní vozidla s kombinovaným množstvím emisí do 50 g CO2/km, která dosud jsou zcela osvobozena, zůstanou však nadále významně zvýhodněna. Platit budou 25 % sazby časového poplatku. U vozidel v systému časového zpoplatnění poháněných zemním plynem nebo biometanem zůstane stávající míra zvýhodnění nedotčena, tedy na úrovni 50 % sazby časového poplatku,“ nastínilo ministerstvo dopravy.

Z porovnání cen pak vyplývá, že roční dálniční poplatky v roce 2023 stojí 1500 s tím, že v roce 2024 už by roční měla stát 2300 Kč. Kdežto u e-hybrid by se roční dálniční známka měla pohybovat okolo 570 Kč. Tyto změny vyplývají z návrhu novely zákona o pozemních komunikacích, která reaguje na evropské směrnice, vyplývá z dat Ministerstva dopravy.

Ministerstvo také naznačuje, že od roku 2025 bude v českém zákoně zaveden mechanismus automatické valorizace sazeb časového poplatku, který stanovuje cenu za používání dálnic. Tento mechanismus přesahuje požadavky evropské směrnice a umožňuje automatické zvyšování nebo snižování sazeb na základě dvou pevně stanovených kritérií.

Prvním kritériem je meziroční procentuální vývoj spotřebitelských cen podle zjištění Českého statistického úřadu. Druhým kritériem je meziroční procentuální změna délky dálnic v provozu, která je evidována Ministerstvem dopravy. Je však třeba poznamenat, že předpokládaný příznivý vývoj ekonomiky naznačuje, že tempo inflace se bude nadále snižovat, a proto nelze očekávat výrazné meziroční zvyšování sazeb časových poplatků.

Kde nakoupit dálniční známku?

Elektronickou dálniční známku je možné koupit nejen na e-shopu, ale i na obchodních místech –⁠ Česká pošta a EuroOil. Stačí, když obsluze nadiktujete potřebné údaje (druh elektronické dálniční známky, stát registrace vozidla, SPZ, počátek platnosti, případně nárok na Eko cenu). Zaplatíte, dostanete potvrzení a můžete vyrazit, uvádí web edalnice.cz

V současnosti česká dálniční síť čítá 1 365 kilometrů, z čehož 226 kilometrů není povinné zaplacení dálničního poplatku. Mezi lety 2012 až 2022 bylo k dálniční síti přidáno celkem 226,5 km nových dálnic. Současně byla také modernizována dálnice D1 mezi Prahou a Brnem, což představuje dalších 160 kilometrů.