Cimanouská není jediná. I další sportovci se odmítli vrátit zpět do Běloruska

Berlin – Chystá se snad k hromadnému Exodu běloruských sportovců? Zpět do náruče totality se odmítají vrátit další sportovci.

K běžkyni Kryscině Cimanouské se přidala i sedmibojařka Jana Maximová se svým manželem, desetibojařem Andrejev Kravčenkem. Ve spěchu opustil Bělorusko i trenér házenkářského Viťjazu Minsk Konstantin Jakovlev.

Manželský pár sportovců momentálně tráví dovolenou v Německu. Když se dozvěděli, co se stali jejich krajance Cimanouské, rozhodli se zůstat. „Po dlouhém zvažování jsme se rozhodli nevrátit do Běloruska. Bohužel jsme v pozici, ve které můžeme ztratit nejen svobodu, ale také život. V Německu můžeme dýchat svobodně a bojovat za svobodu lidí, přátel i příbuzných,“ uvedla Maximová na Instagramu.

Andrejev Kravčenko patří v Bělorusku mezi prestižní sportovní špičku. V desetiboji drží běloruský národní rekord.

Budou Cimanouskou následovat i další sportovci?

Poslední diktátor ve svobodné Evropě

Bělorusko si užilo svobody a demokracie pouhé tři roky své existence. Od roku 1994 mu vládne Alexandr Lukašenko, který je posledním evropským diktátorem. Velmi silně je napojen na Rusko a tvrdě potlačuje a trestá jakoukoliv opozici. V totalitním Bělorusku tak často dochází k tvrdému potlačování lidských práv. Je to také jediný evropský stát, kde je stále povolen trest smrti.

Proti Lukašenkovu režimu se v Bělorusku pořádalo již mnoho masivních protestů. Spoustu z nich bylo násilně rozehnáno. Cenzurován je i tisk. Velmi známé je brutální věznění opozičního novináře Prataseviče