Česko usnadní uprchlíkům z Ukrajiny registraci, vzdělávání i hledání práce! Vláda totiž schválila nové zákony

Kabinet na své středeční schůzi schválil několik zákonů, které usnadní život válečným uprchlíkům, kteří do Česka přicházejí z Ukrajiny. Odsouhlasil rovněž návrh, podle kterého ke konci roku 2022 EET. Vláda kývla i na návrh ministerstva zdravotnictví zrušit od 14. března povinnost nosit respirátory  všude s výjimkou hromadné dopravy, zdravotnických a sociálních zařízení. Ministři probírali a schválili i kroky proti prudkému zdražování enerií  či paliv. Kabinet schválil vyslání až 650 vojáků na Slovensko, aby tam mimo jiné pomohli s uprchlickou krizí.

Kabinet minulý týden připravil plán předpisů, které chce přijmout kvůli následkům ruské invaze na Ukrajinu. Například vnitro tak nyní předložilo novelu o mimořádné ochraně uprchlíků podle dohody ministrů vnitra EU. Další předlohy související s uprchlíky se zabývají sociálními otázkami či zvláštními pravidly v oblasti školství. Ze tří dnů na třicet se má prodloužit lhůta pro registraci uprchlíků z Ukrajiny na cizinecké policii, schválila vláda.

Uprchlíci z Ukrajiny by mohli dostávat humanitární dávku 5000 korun na pokrytí potřeb. Příchozí v nouzi by ji mohli pobírat opakovaně. Počítá s tím návrh zákona, který ve středu rovněž schválila vláda. Na Twitteru to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Uprchlíci z Ukrajiny budou moci v Česku nejspíš už brzy pracovat bez pracovního povolení. Zaměstnání budou moci získat volně bez překážek. Oba zákony nyní zámíří do sněmovny, poslanci je možná budou projednávat v režimu legislativní nouze.

Prošel návrh ministerstva financí, aby bylo možné z daní odečíst dary poskytnuté přímo Ukrajině nebo tamním neziskovým organizacím. Příjem Ukrajinců, kterým firma poskytne ubytování, nebude letos zdaněn, schválila také vláda. Kabinet měl projednat i plán na nákup až 200 milionů krychlových metrů plynu za 8,5 miliardy korun do rezervy pro případ, že by přestal proudit z Ruska.

Vláda dále schválila, podle něhož uprchlíci z Ukrajiny budou moct v České republice podat přihlášku na maturitní obory středních škol do 5. dubna. Prodloužil by se tak termín, který skončil 1. března. Do nematuritních oborů by se uprchlíci mohli hlásit do 8. dubna.

Zatím naopak nerozhodla o takzvaném solidárním příspěvku pro lidi, kteří u sebe ubytují uprchlíky z Ukrajiny. Návrh na vyplacení tisícikoruny na ubytovanou osobu měsíčně z připravovaného zákona o opatřeních kvůli ruské invazi na Ukrajinu zatím vypadl. Už před vládním jednáním to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Vláda už schválila vyslání 650 vojáků na Slovensko v rámci posílení alianční přítomnosti ve východních zemích NATO a v souvislosti s ukrajinskou migrací. Misi musí ještě schválit parlament. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) již dříve avizovala, že Česko na Slovensko pošle do společného uskupení s dalšími zeměmi 400 vojáků.

Zároveň vláda odsouhlasila vyslání vojáků, kteří na Slovensku staví tábor pro uprchlíky. Do země odjeli v pondělí, zatím tam působí v rámci společného cvičení. Mandát bude platný do 30. června 2023, náklady ministerstvo obrany odhaduje asi na 540 milionů korun.

Opět zmírnit by se měla opatření proti šíření covidu-19. Podle návrhu mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví by od pondělí mělo být nošení respirátorů povinné jen v hromadné dopravě, zdravotnických a sociálních zařízení. Nyní jsou povinné respirátory ve veřejných vnitřních prostorech včetně pracovišť a v hromadné dopravě.

ZDROJ: ČT24

ZDROJ FOTO: archiv teraz.sk