Česko pošle Ukrajině tisíce zbraní. Zástupci sněmovních stran zvažují omezení činnosti ruské ambasády a veřejná podpora ruského útoku na Ukrajinu může být trestným činem!

Veřejná prohlášení na demonstracích i sociálních sítích, která schvalují útok Ruska na Ukrajinu nebo vyjadřují podporu vedení Ruska, mohou být za současných okolností posuzována jako trestný čin, za který hrozí až tříleté vězení, uvedl nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Vláda se v pátek zavázala k humanitární pomoci a podpoře lidí prchajících před konfliktem. Zároveň přijala kroky, které mají zajistit i bezpečnost v tuzemsku.  Do země pošle třicet tisíc pistolí, sedm tisíc útočných pušek, tři tisíce kulometů, několik desítek odstřelovacích pušek a asi milion nábojů, oznámila ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Materiál je v hodnotě zhruba 188 milionů korun. Česká strana také zajistí dopravu materiálu na místo, které určí ukrajinská strana. Česko se postará i o přepravu munice, kterou už vláda darovala Ukrajině v lednu a zatím zůstávala na českém území.

Přeprava bude podle ministryně Černochové zajištěna v řádu hodin, Ukrajinci si materiál převezmou na dohodnutém místě. Podrobnosti nechtěla sdělovat. Řekla, že tímto darem česká pomoc nekončí. Nabídku zbraní předložilo i ministerstvo vnitra, s nabídkou se hlásí i městské policie. Zmínila i nabídku vojáků nebo příslušníků aktivní zálohy na darování krve.

Černochová také řekla, že Ukrajina způsobuje Rusům značné ztráty a doufá, že nezůstane v obraně proti ruské agresi sama.

Ministryně uvedla, že vláda také schválila změnu v podmínkách darování dělostřelecké munice, o kterém rozhodla na konci ledna. Dopravu munice zajistí české ministerstvo obrany, a nikoli ukrajinská strana. Původně bylo podle ní domluveno, že dělostřeleckou munici si Ukrajina převezme na českém území. Uvedla, že koncem ledna, kdy vláda rozhodovala, byla situace jiná a existovala možnost letecké přepravy. „Je mi líto, že to Ukrajina nestihla,“ podotkla.

„Je to velmi důležitá pomoc,“ řekl Jeven Perebyjnis. O pomoci hovořil ráno s náměstkem českého ministra obrany a poděkoval české vládě.

Pomoc je podle něj koordinována s ukrajinskou ambasádou a ukrajinským ministerstvem obrany. „Vše řešíme spolu, problémy v tom nejsou,“ dodal. Ocenil přístup Česka, které je podle něj jedním z nejbližších spojenců Ukrajiny a bylo jedním z prvních států, který dodal Ukrajině munici a teď dodává další velmi potřebné věci.

Veřejná prohlášení na demonstracích i sociálních sítích, která schvalují útok Ruska na Ukrajinu nebo vyjadřují podporu vedení Ruska, mohou být za současných okolností posuzována jako trestný čin, za který hrozí až tříleté vězení, uvedl nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.

„Svoboda projevu je v ústavněprávní rovině zakotvena v článku 17 Listiny základních práv a svobod. Každý má právo vyjadřovat své názory způsobem, který považuje za vhodný. Ale i svoboda projevu má v demokratickém právním státě své limity,“ uvedl Stříž.

Pokud by někdo veřejně, tedy například na demonstracích, ale i na internetu vyjadřoval souhlas s útokem Ruska na Ukrajinu, podporoval jej nebo vyjadřoval podporu čelným představitelům Ruska, mohl by se za určitých podmínek dopustit trestného činu schvalování trestného činu, popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. Za taková provinění hrozí podle zákona trest vězení v prvním případě až na rok, v druhém případě na šest měsíců až tři roky.

Policie na Twitteru uvedla, že spolu se státními zastupitelstvími bude obdobné projevy na veřejných shromážděních i v kyberprostoru důkladně analyzovat, jestli nenaplňují skutkovou podstatu zmíněných trestných činů.