Česko odmítá přistoupit na ruské vydírání! Fiala a Morawiecký požádají o peníze na uprchlíky

Český premiér Petr Fiala se dnes ve Varšavě setkal se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým. Tématem jednání byla zejména válka na Ukrajině a její dopady na Evropskou unii. Premiér před odletem upřesnil, že se budou bavit i o dovozu kapalného plynu do ČR a předmětem setkání budou i sankce proti Rusku. Rýpl si pak do předchozí vlády Andreje Babiše (ANO), která podle něj neřešila energetickou bezpečnost. Polsko a Česko předloží Bruselu společný návrh na poskytnutí financí na pomoc pro uprchlíky z Ukrajiny, oznámil Morawiecki po jednání s Fialou. Fiala dodal, že Česko dalo Polsku návrh, že se bude podílet na rozšíření LNG terminálů. Společně se také dohodli na tom, že podpoří Ukrajinu v tom, aby se stala kandidátskou zemí do EU a že nepřistoupí na ruské vydírání, aby platili za paliva v rublech.

Na pořadu dne byla energetická bezpečnost. „Návštěva se uskutečňuje v situaci, která, jak všichni víte, má přímý dopad na energetickou bezpečnost Evropy,“ uvedl Fiala před odletem. „Je to priorita, těch věcí, o kterých budeme mluvit, je celá řada. A je třeba napravit, když to tak řeknu, nečinnost předcházející vlády Andreje Babiše k zajištění energetické bezpečnosti,“ dodal s tím, že se bude se svým polským protějškem bavit i o tom, jak dovážet do ČR kapalný plyn přes Polsko. Kapalný plyn bude Fiala řešit i příští týden v Berlíně.

Ohledně plynu padl na tiskové konferenci po jednání v Polsku dotaz k tomu, zdali vznikne fond na platbu za plyn v rublech a zdali k tomu některá země přistoupí, jako se to nejspíše i chystá v Rakousku a dalších zemích. Podle polského premiéra musíme uvalené sankce dodržovat a ne je obcházet. „ČR se nechystá přistoupit na ruské vydírání a považuji za chybu pokud na to někdo přistoupí. Pokud neukážeme Rusku sílu a jasný postoj, doplatíme na to všichni,“ uvedl následně Fiala.

Vedle toho měl s polskou stranou Fiala řešit i to, jak případně zajistit Česku ropu. Fiala při čtvrtečních interpelacích uvedl, že bude také přesvědčovat polského premiéra, aby Polsko neomezovalo dodávky černého uhlí do Česka.

„Sice nakupujeme poměrně málo černého uhlí z Ruska, z Polska ale ano a Polsko by mohlo dodávky omezit. U hnědého uhlí jsme schopni uspokojit poptávku, u černého uhlí jsme ale závislí na dovozu. Klíčové je, aby Polsko své dodávky neomezilo,“ okomentoval důvod, proč se řeší. Zdůraznil, že nezpochybňuje kroky, které vedly k tomu, že se u nás těžba černého uhlí omezila.

Na dotaz Blesku, zdali bude s polským premiérem řešit i odmítavý postoj Maďarska k sankcím proti Rusku premiér odvětil, že toto téma bude na stole primárně na jednání Rady EU a při jednání Visegrádské čtyřky.

„Musíme se bavit o zachování společného postoje. To že jsme dokázali najít shodu a dodržovat vše, na čem jsme se domluvili, ať už ve věci podpory Ukrajiny, nebo sankcí, to znamenalo velkou sílu a je potřeba to zachovat i nadále,“ uvedl s tím, že se o tom s Morawieckým bude bavit. Zopakoval ale, že to bude primárně předmětem jednání během setkání členů V4.

K V4 padla dotaz i na tiskové konferenci po jednání obou premiérů. „Očekáváme silné stanovisko Budapeště odsuzující ruské zločiny. Nelze přivírat oči nad tím co se tam děje, ale je potřeba přihlížet k tomu, že zeměpisné uspořádání napovídá spolupráci,“ řekla na dotaz médií, zdali společné zasedání vlád Polska a Česka nevede k tomu, že se V4 v podstatě rozpadne. Maďarsko navíc přistoupilo na platbu v rublech, což nyní premiéři označili za chybu. „Je to pro nás impuls, abychom se o tom s Viktorem Orbánem bavili. Diskuze je první krok a naše povinnost. Není správné řící, to se nám nelíbí, tak V4 končí. Přestože nesouhlasíme, tak je důležité, abychom se snažili o dialog,“ podotknul Fiala. Morawiecki jen souhlasil a dodal, že politika vyžaduje pružnost a přizpůsobit se okolnostem.

Diskuze se zaměřila i na další geopolitická témata spojená s ruskou agresí, konkrétně na rozšiřování EU o země západního Balkánu a Východního partnerství a na posílení obranné spolupráce východního křídla NATO a EU, dodal Úřad vlády.

Na tiskové konferenci po jednání premiérů si jako první vzal slovo Morawiecki. Ten ocenil návštěvu „spojence, přítele a souseda“ a podotknul, že v hodně tématech našli společnou řeč. Velkou část schůzky se bavili premiéři o „Putinflaci“

„Oběma nám je jasné, že vliv na inflaci má Putin, takže je to Putinflace,“ zažertoval s tím, že je nyní úkolem vlád, aby dělala takovou makroekonomiku, aby ji ještě nezhoršila. „Tady je potřeba zdůraznit, že nejrůznější recepty špatných poradců, jako je prudký růst mezd, by dle našeho názoru vedly podle nás k zásadnímu navýšení inflace do budoucna. Proto je potřeba proti inflaci bojovat inteligentně,“ uvedl polský premiér.

Veřejnost informoval o tom, že Polsko a Česko požádají Evropskou unii o zcela nový příspěvek, který by nám mohl pomoci financovat uprchlickou krizi. „Domluvili jsme se, že požádáme EU a komisi o další nové prostředky a zdůrazňuji, že to mají být zcela nové prostředky, ne takové, co se přesunou z jednoho šuplíku do druhého,“ upřesnil.

Slovo si vzal i premiér Petr Fiala. Ten zmínil, že se společně bavili o emisních povolenkách a také se otevřela diskuze o alternativních zdrojí energie. „Pro ČR je velice důležitá otázka bezpečnosti. Jsme závislí na ruských energetických zdrojích. Je to něco, co chceme velmi rychle změnit, chceme se zbavit závislosti na ruských fosilních palivech,“ zmínil Fiala.

„Zazněla nabídka, že ČR by byla připravena a měla by zájem se podílet na rozšíření kapacity LNG terminálů, které se chystá Polská republika rozšířit. Jsme připraveni zakoupit část kapacit. Tuto nabídku jsme Polsku dali,“ pokračoval.

Premiéři se rovněž shodnuli, že společně podpoří Ukrajinu v boji o kandidátství do Evropské unie. „Potřebuje naději, víru že patří do rodiny evropských zemí. My budeme intenzivně přesvědčovat naše evropské kolegy, že si Ukrajina kandidátský status zaslouží,“ uvedl.

„Domluvili jsme se, že budeme velmi intenzivně podporovat další sankce proti Rusku, a budeme tlačit, aby Ukrajina dostala kandidátské postavení (v EU). Ukrajina potřebuje, abychom jí dali najevo, že o ní stojíme, že patří do evropské rodiny, že EU jí otvírá dveře,“ zdůraznil český premiér.

Během tiskové konference před odtleme zazněl dotaz i na to, zdali se bude řešit spor polské vlády s evropskou komisí ohledně dodržování zásad právního státu. „Jestli se tu mluví o evropských hodnotách a podobných věcech a vyčítala se zemím střední Evropy malá solidarita se západními zeměmi pokud jde o uprchlíky. Tak teď všichni vidí, že země jako Polsko hájí evropské hodnoty důsledně a příkladně. Postoj Polska při příjímání uprchlíků je všeobecně oceňován, stejně jako postoj Česka,“ odpověděl Fiala s tím, že jsou na pořadu dne jiné a důležitější témata. Polsko je zemí, kam po ruské agresi na Ukrajinu zamířil největší počet uprchlíků, často žen a dětí.„Bude to předmětem dalších jednání V4 a v rámci Evropské rady,“ dodal.

Země aktivně pomáhá Kyjevu nejen humanitárně, ale také dodávkami zbraní. Morawiecki a Fiala byli spolu se slovinským premiérem Janezem Janšou prvními šéfy vlád, kteří ještě za trvání bojů v blízkosti města ukrajinskou metropoli navštívili. Podle Fialy bude velkým tématem i další balíček sankcí.

Varšava od středy čelí nové situaci poté, co ruský plynárenský gigant Gazprom oznámil, že do Polska a také do Bulharska přestává dodávat plyn. Země odmítly začít využívat Moskvou vytvořený mechanismus pro plateby za tuto energetickou surovinu.

ZDROJ: blesk.cz

ZDROJ FOTO: wprost.pl