Česko konečne bez povinných testů! Snad už to bude jenom lepší. „Slábnutí covidu by zvrátila jen nová nakažlivá varianta,“ řekl Dušek

V Česku v neděli přibylo nejméně nově potvrzených případů koronaviru za posledních šest týdnů, testy jich odhalily 4267. V mezitýdenním srovnání je to zhruba o tři tisíce méně. Počet podezření na opakovanou nákazu klesl oproti minulé neděli o 430 na 673. Dál výrazně ubývá i provedených testů. Nižší je i počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19, v neděli vyžadovalo nemocniční péči 3127 nakažených. V minulém týdnu skončilo povinné testování ve firmách i školách, kvůli rizikovým kontaktům jsou poslední lidé v karanténě. Od soboty by je již hygienici neměli nařizovat.

Incidenční číslo kleslo pod tisíc, na sto tisíc obyvatel za sedm dní připadá nyní 995 nových případů nákazy. Relativní počet nakažených se ale liší podle regionů. Z krajů je nejvyšší v Jihomoravském, kde za poslední týden mělo pozitivní test 1203 lidí ze sta tisíc, nejnižší v Karlovarském (737). Jestliže byl nedělní přírůstek v celorepublikovém měřítku nejnižší od 9. ledna, například ve Středočeském kraji, kde byl spolu s Prahou již v lednu nejprudší nárůst počtu nakažených, bylo množství pozitivních testů nejnižší od 2. ledna.

Za celý minulý týden bylo v Česku potvrzeno téměř 107 tisíc nově nakažených, o týden dříve to bylo zhruba 160 tisíc a v první únorový týden téměř 230 tisíc. V mezitýdenním srovnání klesá počet nově potvrzených případů 13 dní v řadě.

Od začátku epidemie v březnu 2020 odhalily laboratoře v Česku přes 3,51 milionu případů koronaviru. Většina lidí se z nákazy vyléčila, zemřelých s potvrzeným onemocněním covid-19 evidují statistiky 38 257.

V nemocnicích je po víkendu 3127 lidí nakažených covidem-19, z nich 219 bylo v těžkém stavu. Oproti předchozí neděli jsou oba počty nižší, hospitalizovaných ubylo necelých sedm stovek, lidí v těžkém stavu je o čtyři desítky méně. Na počátku minulého týdne ještě počty hospitalizovaných v mezitýdenním srovnání stoupaly. Změnilo se to ve středu. Méně pacientů v těžkém stavu ve srovnání s předchozím týdnem je od pátku.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je evidentní, že je koronavirová varianta omikron na ústupu. „Virová zátěž klesá ve všech věkových kategoriích. Pokles začínáme pozorovat i v kategorii seniorů,“ poukázal.

Za důležité považuje, že ubývá lidí, kteří skončí kvůli covidu v nemocnici a jsou přijímáni již v těžkém stavu. „Tento parametr nevykazuje superrizikový vývoj. Je to datová pojistka, že už jsme za vrcholem této vlny epidemie,“ je Dušek přesvědčen.

Nedomnívá se, že by hrozil zvrat. „To by znamenalo, že by hodně prudce nastoupila nová varianta viru. Omikron je do té míry nakažlivou variantou, že zvrátit vývoj tak, aby se zvrátil v následujícím týdnu, dvou, třech, myslím, možné není. Tuto jistotu beru i z dat z okolních států Evropy,“ zdůraznil.

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula předpokládá, že „můžeme dále rozvolňovat, jak je plánováno“ vzhledem k tomu, že i přes rušení různých restrikcí již množství nově nakažených nerostou. Připustil, že lze omezit i preventivní testování. „Splnilo smysl,“ poznamenal s tím, že důležité bylo v době, kdy bylo například potřeba zjistit, zda a jak rychle nastupuje varianta omikron.

ZDROJ: ČT24

ZDROJ FOTO: archiv teraz.sk