České raketomety pomáhají Ukrajině, nevadí ani to, že se dají zničit nožem

ZDROJ FOTO: Facebook

Krátce poté, co na Ukrajinu dorazily první americké salvové raketomety M142 HIMARS, se začali ruští propagandisté chlubit, kolik jich už jejich ozbrojené síly zničily (1,4násobek počtu HIMARS, které byly na Ukrajinu dodané). A byť dodnes chybějí věrohodné informace o destrukci byť jediného kusu, možná si Moskva až tak nevymýšlela.

Do bojů na Ukrajině se totiž zapojily i nafukovací návnady z děčínské fabriky InflaTech. Firma vyrobí každý měsíc až 35 klamných cílů velikosti M142 nebo třeba tanku, a byť jsou přesná čísla pochopitelně tajemstvím, hromada z nich míří právě na východoevropskou frontu.

Podobnou nafukovačku sice nepřítel z bezprostřední blízkosti rychle pozná, při dálkovém průzkumu třeba pomocí dronů jsou už ale k nerozpoznání od originálu. Přitom stojí jen zlomek ceny.

Reportáž z Reportéři ČT (20.2. 2023 od 27:35) se šíří sociálními sítěmi:

Cena nafukovacího klamného cíle se pohybuje okolo 20 000 amerických dolarů (450 000 korun), není to ale žádný hloupý skákací hrad pro děti. Umělý HIMARS totiž může mít stále věrohodný radarový a termální odraz jako skutečný stroj. Pomáhá struktura vodivého materiálu a tepelná tělíska.

Klamný cíl může odradit nepřítele, anebo jej naopak přiláká a Rusko se jej pokusí zničit dělostřelectvem, případně mnohonásobně dražší naváděnou střelou. Je to tedy tak trochu i souboj účetních na obou stranách bojiště.

 

 

ZDROJ: vtm.zive.cz