České poště hrozí insolvenční řízení

ZDROJ FOTO: Česká pošta

Pokud se situace nezlepší, Českou poštu čeká na konci roku insolvenční řízení. Ministerstvo vnitra s vedením pošty se tedy dohodlo na transformačním plánu. Všude po republice se zruší přibližně 300 poboček. Pošta by se měla rozdělit na státní a soukromou část.

Internetem proletěla neuvěřitelnou rychlostí zpráva, že České poště hrozí insolvence. Podle slov ministra vnitra Víta Rakušana by k této extrémní situaci skutečně mohlo na konci roku dojít. Server iRozhlas.cz zveřejnil, že loni státní podnik vykázal ztrátu jedné a půl miliardy korun.

Rakušan nadhodil čtyři scénáře řešení, píše server TN.cz. První je nechat poštu zbankrotovat, což podle jeho slov nepřipadá v úvahu, jelikož poštu potřebujeme. Druhým by mohl být řízený bankrot a třetím prodej podniku. Poslední a dle ministerstva vnitra jedinou reálnou možností je transformační proces. Na základě této situace se ministerstvo s vedením pošty dohodlo na vytvoření rekonstrukčního projektu. Jeho hlavním cílem se stalo rozdělení firmy. „Česká pošta se musí změnit. Základní transformační model je takový, že by se transformovala na dvě části.

Jedna zůstane státním podnikem a bude zajišťovat listovní služby. Bude univerzální službou, kterou si stát objedná a bude řešit například rozvozy důchodů. Druhá část, která by fungovala jinou právní formou a zabývala by se balíkovými službami a logistikou, by byla schopná v komerční konkurenční bázi generovat zisk a nebyla by ztrátová,“ řekl ministr, cituje TN.cz.

Už teď se ví, že ze současného stavu 3200 poboček se bude muset snižovat minimálně na 2900, publikoval iRozhlas. Vše by mělo proběhnout tak, aby pobočky na místech s nižší sítí pošty zůstaly. Zachování všech služeb by se zajistilo bližší spoluprací s partnery. Zaměřit by se transformace měla také na modernizaci pošty a lepší dostupnost služeb, čímž by se zvýšily zisky společnosti. Jednou z možností je i částečná samoobslužnost zařízení. Cílem je do roku 2025 kompletně zprovoznit tento projekt.