České dráhy navyšují kapacitu, přesto však prosí cestující, aby využívali méně vytížené spoje

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)
S koncem školního roku a začátkem léta očekávají České dráhy zvýšený zájem o cestování. Rozhodli se proto přes léto značně navýšit kapacitu vlaků u nejvíce vytížených spojů. Kromě toho, v jedné ze svých tiskových zpráv, České dráhy zvou na tradiční jízdu historickým vlakem v rámci Šumavského léta s párou.

S koncem školního roku a začátkem léta očekávají České dráhy zvýšený zájem o cestování. Rozhodli se proto přes léto značně navýšit kapacitu vlaků u nejvíce vytížených spojů. Kromě toho, v jedné ze svých tiskových zpráv, České dráhy zvou na tradiční jízdu historickým vlakem v rámci Šumavského léta s párou.

„V souvislosti s koncem školního roku a s nadcházejícími dvěma po sobě jdoucími státními svátky očekáváme zvýšenou poptávku po cestování. Dálkové spoje na páteřních linkách především z hlavního města do regionů proto posílíme o pravidelné posilové vozy a máme připravené i vozy pro operativní posílení dopravy. Dohromady je to až několik tisíc míst navíc,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu.

České dráhy podle jejich webu plánují s příchodem léta navýšení kapacity vlaků až o několik tisíc míst. Nejvíce vytížené spoje o letních prázdninách bývají ty, které míří z Prahy na Moravu, ale obecně všechny dálkové linky. V rámci České republiky se jedná například o spoje z Prahy na Slovácko, do Českých Budějovic či Plzně, v mezinárodním měřítku Češi nejvíce cestují na Slovensko.

Nejvíce cestujících očekávají České dráhy na přelomu červen/červenec, kdy pro většinu školáků a studentů končí školní rok. Zvýšený počet cestujících je spojen také s červencovými státními svátky (5. a 6. července). Lidé určitě využijí prodloužené volno k cestování, s větší vytížeností se proto počítá na úterý 4. července, středu 5. července dopoledne a s ohledem na návraty ještě na neděli 9. července.

Většina vlaků v současné situaci stále ještě nabízí volná místa k prodeji, výjimku tvoří např. Noční vlak Slovakia, který je již teď prakticky vyprodaný. Právě proto České dráhy doporučují všem, kteří mají v plánu přes léto cestovat, aby si své jízdenky rezervovali a zakoupili včas. Dále také, aby cestující zvážili cestu mimo přepravní špičku a využili tak třeba při cestě na kratší vzdálenost spoje regionální, namísto dálkových, uvádí web iDnes.cz.

Navýšení kapacity však není to jediné, co si České dráhy na léto připravily. V rámci každoročního Šumavského léta s párou si mohou zájemci během víkendů od 1. do 16. července vyzkoušet jízdu historickým vlakem skrze krajinu Národního parku Šumava. Souprava s parní lokomotivou Kafemlejnek a historické osobní vozy budou k dispozici na trasách z Volar do Lenory, Nové Pece či Nového Údolí.