Ceny letenek neklesají. Čeští turisté využívají zahraniční letiště

Zdroj foto: pixabay.com (free for commerical use)

Zájem Čechů o cestování zůstává na vysoké úrovni, což má vliv na ceny letenek. Místo aby se vázali jen na domácí letiště, čeští cestovatelé často využívají levnější možnosti odletu ze sousedních zemí. Podle společnosti Pelikán zaznamenal zájem Čechů o vyhledávání letenek a prodej letenek nárůst oproti loňskému roku. Destinace po celém světě se dostávají nad předpandemickou úroveň, a proto lze říci, že zájem o cestování je v současnosti největší v historii.

„Většina destinací překonává svoje předpandemické rekordy a můžeme skutečně potvrdit, že zájem o cestování nebyl nikdy tak vysoký jako v tomto roce,“ uvádí podle serveru iDnes.cz za společnost Pelikán Katarína Šuchterová.

I pražské letiště eviduje vyšší zájem o cestování, zejména do oblíbených dovolenkových destinací v Egyptě, Španělsku a Portugalsku. „Tento rok můžeme predikovat a hodnotit pouze z pohledu počtu odbavených cestujících,“ upřesňuje dále podle serveru iDnes.cz mluvčí Letiště Praha Divíšková a pokračuje: „V minulém roce pražským letištěm prošlo 10,7 milionu cestujících, což stále nedosahuje na čísla z roku 2019, který byl rekordní. Tehdy pražské letiště odbavilo 17,8 milionu pasažérů. S návratem k těmto číslům počítáme v roce 2026.“

Pražské Letiště Václava Havla letos v létě nabídne nejvíce destinací za poslední čtyři roky. Celkem se tak z pražské Ruzyně budou moci cestující dostat přímo do 152 míst, včetně dvou nových dálkových linek do Soulu a na Tchaj-wan a několika nových spojů napříč Evropou, vyjmenovává server Forbes.cz.

Vyšší poptávka způsobuje růst cen letenek, které dosahují nejvyšších úrovní za posledních několik let. Čeští cestovatelé proto hledají způsoby, jak snížit náklady na letenky, a proto často využívají nabídky v Mnichově, Berlíně, Vídni, Bratislavě nebo Budapešti. Vídeň je považována za nejpopulárnější destinaci. Zájem o cestování však představuje výzvu, protože některé společnosti stále nemají dostatek kapacit, zejména v jihovýchodní Asii.

Zato ceny letenek do USA nejsou tak vysoké, protože země teprve nedávno plně otevřela své hranice. Nedostatek očkovaných cestovatelů způsobil nižší poptávku po cestování do USA ve srovnání s asijskými destinacemi.

Čeští cestovatelé mají zájem i o lákavé exotické destinace, jako jsou Spojené arabské emiráty. Ceny letenek do Dubaje a Abú Zabí však v průměru stouply o 25 procent. Proto se čeští cestovatelé snaží najít levnější letenky i mimo Českou republiku. Větší konkurence na určitých letištích přináší výhody cestujícím, protože levné letenky stimulují trh a noví dopravci se snaží získat si jméno a podíl na trhu.

Vídeňské letiště je často využíváno českými cestovateli, zejména při cestách do Thajska. Letenky z Vídně do Bangkoku jsou o polovinu levnější než z Prahy. Mezi německými letišti je nejvyhledávanější cesta z Mnichova do destinací jako je Bangkok, Cancún v Mexiku nebo Punta Cana v Dominikánské republice.
Bratislavské letiště také slouží českým cestovatelům, zejména při cestách do Středomoří. Destinace jako Malta a Sardinie nemají přímá spojení s českými letišti, a proto cestovatelé využívají lety z Bratislavy.
Zájem o cestování zůstává vysoký, ale vzhledem k omezeným kapacitám některých destinací a růstu cen letenek je pro cestovatele výhodné hledat alternativy a využít nabídky zahraničních letišť.

Podle Josefa Trejbala, ředitele letenkového portálu Letuška.cz ceny letenek za poslední rok zdražily o pětinu. Důvodem byly jednak vysoké ceny energií a paliva, tak zvyšování platů zaměstnanců, kteří jsou pro lety nepostradatelní, a válka na Ukrajině, uvedl pro seznam Seznam Zprávy.