Boj ve sněmovně o šestého místopředsedu. Dostane Havlíček stopku? Reakce ANO: „Nesníží se k tomu.“

Zdroj foto: Facebook psp

Poslanci by dnes mohli konečně zvolit posledního místopředsedu Sněmovny. Prozatím neobsazené šesté křeslo ve vedení dolní komory by mohlo připadnout favoritovi opozičního hnutí ANO Karlu Havlíčkovi. Je ale možné, že jej vládní koalice nepodpoří. Dokonce se mluvilo i o úplném zrušení pozice poté, co hnutí ANO v předminulém týdnu zablokovalo projednávání stavebního zákona. K volbě vedení se Sněmovna dostala poté, co se změnil úterní pořad schůze. Původně se měl projednávat pandemický zákon.

Šesté místopředsednické křeslo Sněmovny se možná konečně zaplní. Úterní schůze dolní komory se totiž přetavila a místo projednávání pandemického zákona se poslanci dohodli na vyřešení vedení.

Kandidátů na poslední místopředsednické místo není mnoho a k hlasování mohlo dojít už v předminulém týdnu. Volbu ale nakonec přerušily „obstrukce hnutí ANO“, jak situaci nazval předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Koalici se totiž v den, kdy měla být na program zařazená i volba místopředsedy, nepodařilo v souvislosti s postupem opozice posunout do dalšího kola projednávání návrhu o ročním odkladu účinnosti sporného stavebního zákona. To se posunulo až do března. Poslanci, včetně ANO a SPD, se dohodli i na posunutí volby.

„Co se tady odehrálo, pokládám za velký faul,“ komentoval postup opozice už na plénu poslanec ODS Marek Benda. Zapochyboval o tom, zda zástupci opozice mají schůze Sněmovny řídit a školit poslance, že v jednacím sále musí být „24 hodin denně a poslouchat všechny ty řeči“. V té době vedla schůzi místopředsedkyně dolní komory Jana Mračková Vildumetzová (ANO). „Bohužel opozice nám nějak neumožňuje věnovat se úplně té práci, které bychom se měli věnovat,“ řekl novinářům před jednáním vlády ministr školství Petr Gazdík (STAN).

ANO podle Pekarové Adamové toho hodně namluví

Koalice vzala „obstrukce“ s nevolí. Uvedla, že kandidátovi ze strany ANO Karlu Havlíčkovi neposkytnou dostatek hlasů. Předem také koalice avizovala, že si nepřeje ve vedení nikoho z opoziční SPD. Dokonce se objevily hlasy, že by se zcela zrušilo šesté křeslo. To nepřímo popřel pro Blesk Zprávy předseda poslaneckého klubu lidovců Marek Výborný . „Nevím o tom,“ uvedl na dotaz, zdali je tato varianta opravdu na stole.

Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP09) se kvůli volnému křeslu sešli v úterý lídři vládní koalice a teprve po tomto „rokování“ budou ohledně volby moudřejší. „Hnutí ANO sice hodně namluví o tom, že chce být konstruktivní opozicí, ale zatím se tak vůbec nechová a to samozřejmě k motivaci našich poslanců volit místopředsedu nijak nepřispívá,“ napsala předsedkyně Blesk Zprávám.

Podle Výborného je navíc v současné situaci velice těžké „přesvědčovat kolegy poté, co vedení klubu ANO nedodrželo dohodu“. Již v předminulém týdnu Výborný konstatoval, že je na místě nechat nejdříve vychladnout emoce, jelikož volba zatím tolik nespěchá. „Nevnímám, že by pouhých 5 místopředsedů byl zatím nějaký problém,“ řekl Blesk Zprávám.

Vildumetzová nevěří, že se pětikoalice k něčemu podobnému sníží

Blesk Zprávy oslovily i místopředsedkyni za ANO Janu Mráčkovou Vildumetzovou. „Já prostě nevěřím tomu, že se pětikoalice k něčemu podobnému sníží. Že udělají po měsících vládnutí další velkou chybu. Ve všech demokratických zemích vládní strany opozici respektují a u nás měla tradičně na tyto pozice nárok. Nemyslím, že by bylo dobré to měnit,“ komentovala situaci kolem volby vedení dolní komory.

Poslanci si již většinu vedení zvolili v listopadu na ústavující schůzi. Za šéfku si vybrali Markétu Pekarovou Adamovou a do místopředsednických křesel usadili Věru Kovářovou (STAN), Jana Bartoška (KDU-ČSL), Jana Skopečka (ODS), Olgu Richterovou (Piráti) a Mráčkovou Vildumetzovou (ANO).

ZDROJ: blesk.cz

ZDROJ FOTO: blesk.cz