Je aplikace TiKToK bezpečná? Vědci tápou

Zdroj fota: Pixabay.com (free for commercial use)

Prezident Biden prohlásil, že buďto čínští vlastníci prodají své podíly na aplikaci TikTok, nebo se na území USA zakáže. Bezpečnostní riziko používání této sociální sítě řeší i jiné země jako například Brusel, Kanada nebo Taiwan.

Server The Economic Times zveřejnil vyjádření amerického prezidenta Joe Bidena o aplikaci TikTok. Podle jeho slov se jedná o otázku národní bezpečnosti. Vyzval tak čínské podílové vlastníky, aby se vzdali svých práv v aplikaci. Pokud by tak neučinili plánuje po schválení nové legislativy aplikaci úplně zakázat. Novela zákona by měla Bílému domu umožnit v případě ohrožení státního zabezpečení zahraniční aplikace nepovolit.

Otázkou, zda je aplikace bezpečná se zabývá nejedna světová instituce. Evropská komise a parlament nezávisle na sobě zakázaly přístup k této sociální síti na telefonech zaměstnanců z důvodu obavy o citlivé informace. Na vládních se zařízeních nesmí používat také v Kanadě, US nebo Belgii.

Některé americké vysoké školy úplně omezily použití TikToku na školních zařízeních a wifi připojení. Z Asie pak aplikaci nepovoluje například Indie nebo Afghánistán. Taiwan dokonce vyšetřuje možné ilegální aktivity.