Babišův nákup nemovitostí v Mougins vyšetřují i francouzské úřady! Jde o podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků!

Soud ve Francii pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) zahájil předběžné vyšetřování pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků v souvislosti s nákupem nemovitostí českým Andrejem Babišem ve Francii. Píše o tom přímo deník Le Monde. Případ který figuruje v kauze Pandora Papers. Babiš tvrdí, že veškeré nákupy uskutečnil v souladu se zákony.

PNF svěřil vyšetřování Ústřednímu úřadu pro boj proti korupci a finančním a daňovým deliktům (OCLCIFF), píše Le Monde. Tento úřad zkoumá podmínky, za kterých Babiš nabyl objekty s rozlehlými pozemky v Mougins (v departementu Alpes-Maritimes).

Babišem se francouzská média začala zabývat loni na podzim po úniku důvěrných dokumentů, takzvaných Pandora Papers. Novináři tehdy zjistili, že mnoho šéfů států a vlád skrývá svůj majetek za nastrčenými společnostmi v daňových rájích.

Podle deníku Le Monde Babiľ v září 2009 nakupoval prostřednictvím řetězce offshorových společností. Dvě nemovitosti včetně honosné vily s tříhektarovým pozemkem podle listu koupila společnost se sídlem v Monaku. Tu vlastní offshorová společnost ze Spojených států. Nemovitosti vyšly na 14 milionů eur (340,8 milionu korun).

V koupní smluvě, do níž nahlédl Le Monde, se uvádí, že tato částka byla „zaplacena v hotovosti“, což lze chápat také jako běžný převod. Dokumenty z Pandora Papers však uvádějí, že Babišova americká společnost použila na financování nákupu domů v Mougins půjčku 15 milionů eur od offshorové společnosti registrované na Britských Panenských ostrovech. Oficiální francouzské dokumenty ale tuto půjčku nezmiňují, upozorňuje deník.

Le Monde píše, že vyšetřovatelé budou muset pokusit pochopit účel této dohody a zjistit, proč je Babiš vlastníkem jak úvěrové společnosti, tak struktury, která si peníze půjčila. Vyšetřování bude komplikované, protože popisované události jsou několik let staré a mohly by být promlčené.

Podle mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ) poslal Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Babiš v minulosti opakovaně odmítal, že by se dopustil něčeho nelegálního, a prohlásil, že nemovitosti s využitím poměrně složité sítě zahraničních firem nakupoval na doporučení realitní kanceláře. V pátek Babiš své dřívější výroky zopakoval pro ČTK a řekl, že  veškeré nákupy nemovitostí proběhly v souladu se zákony. „Detaily neznám, vaši informaci mám jen z médií,“ řekl.

ZDROJ: ČTK

ZDROJ FOTO: FB