Babišova dcera, žena i její bratr odmítli vypovídat! Překvapí vás, kdo z rodiny vypovídat chce

Brífing po ukonèení rokovania ministrov financií SR Petra Kažimíra a ÈR Andreja Babiša (na snímke) v Bratislave 11. januára 2016. FOTO TASR - Michal Svítok

Manželka expremiéra Andreje Babiše (ANO) Monika využila svého práva nevypovídat.

 

 

Svědčit měla ve středu u pražského městského soudu v kauze kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo, ve které je stíhán její muž a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Vypovídat odmítli i další předvolaní svědci – bratr Babišové Martin Herodes, expremiérova dcera z prvního manželství Adriana Bobeková a Luďěk Kalivoda, jenž patřil do tehdejšího představenstva Farmy Čapí hnízdo. V pátek chce naopak přijet o případu hovořit syn bývalého předsedy vlády Andrej Babiš mladší. Bobeková ve středu na rozdíl od ostatních svědků k soudu vůbec nedorazila. Omluvila se ze zdravotních důvodů. Protože ale už v omluvence uvedla, že využije svého práva nevypovídat, soudce Jan Šott ji už předvolávat nebude.

 

 

Naopak její bratr se podle předsedy trestního senátu soudu ozval, chce přijít svědčit. Andrej Babiš mladší soudu nejprve sdělil, že je ve Švýcarsku a nepřicestuje. Soudce poté domluvil se Švýcary videokonferenci na říjen, syn bývalého premiéra ale svůj názor později změnil. Soud tak místo svědeckými výpověďmi začal čtením jejich vyjádření v přípravném řízení. Všichni příslušníci Babišovy rodiny v něm vinu odmítli. „Naprosto vylučuji, že by v souvislosti s nabytím podílů kdokoli spáchal trestný čin,“ uvedla už dříve Monika Babišová. Její výpověď i výpověď expremiérovy dcery na policii byla velmi stručná. Babišová, Bobeková i Herodes v minulosti vlastnili akcie firmy Farma Čapí hnízdo. V reakci na čtené výpovědi se rodině omluvila Nagyová. Uvedla, že pokud měl hypoteticky mít někdo o projektu v minulosti pochyby, byla to ona. „Myslím si, že tady nikdo z té rodiny nemá co dělat,“ dodala. „Neudělala žádnou chybu,“ reagoval Babiš. Zopakoval, že je podle něj Nagyová jedním z největších odborníků na evropské záležitosti. Kauza jí podle něj, stejně jako i dalším, zničila život. „Jenom proto, že Babiš šel do politiky,“ řekl. Odpoledne má v případu svědčit někdejší šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek, ve čtvrtek zahájí svědecké výpovědi bývalý středočeský hejtman Petr Bendl (ODS). Obžaloba tvrdí, že Babiš svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky. Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert. Úspěšnou žádost o padesátimilionovou dotaci na stavbu kongresového areálu podala místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo Jana Nagyová. Oběma obžalovaným hrozí pět až deset let vězení.

 

ZDROJ: ČTK

ZDROJ FOTO: teraz.sk