Babiš si podle experta vyzobal rozinky z práce. Teď nemá ve Sněmovně výbor: „Mravenčí práce zůstane na jeho kolegy!“

ZDROJ FOTO: FB Andrej Babiš

Všichni poslanci našli své místo v některém z výborů, podvýborů nebo komisí. Existuje jedna výjimka. Kdo to je? Předse šéf hnutí ANO Andrej Babiš . Ještě loni na podzim tvrdil, že by bral místo ve sněmovním zdravotnickém výboru. Jenže nakonec není ani v tom. Na dotazy Blesku Babiš reagoval slovy, že jako poslanec pracuje naplno.

Poukazoval tím na úřadování ve své kanceláři v Roudnici nad Labem. „Minulé pondělí jsem tu měl 45 lidí, dnes jich tu je minimálně 60,“ tvrdil Babiš. Přesto je možné, že někteří jeho sněmovní kolegové ho na jednáních výborů uvidí, ale jen v roli hosta, který nemá na výsledky jednání výborů vliv. „Já na výbory budu chodit podle toho, kde uznám za vhodné,“ vysvětloval expremiér. Že maká, tvrdí i na sociálních sítích.

„Je to v zásadě v bleděmodrém to samé, co vzkázal Jan Farský, když odjížděl do USA, že půl roku tady nebude. Andrej Babiš říká, že čtyři roky nebude pracovat,“ podivoval se šéf lidoveckého klubu Marek Výborný (45).

Kritická slova volil i jeho kolega z TOP 09 Jan Jakob (39). „Jednoznačně nevykonává svůj mandát tak, jak by zodpovědný a poctivý poslanec měl,“ uvedl pro Blesk. I když se může zdát, že do dolní komory se chodí poslanci jen »vykecávat« před kamery, tu hlavní práci odvádí ve výborech. „Politika ve Sněmovně se dělá především ve výborech, komisích, na expertních schůzkách a jednání pléna je už třešinka na dortu,“ míní politolog Lukáš Jelínek. „Babiš si vyzobal z té opoziční role ty rozinky a ta mravenčí práce zůstane na jeho kolegy,“ dodal.

Dokud mohli, předsedové ostatních stran ve Sněmovně do výborů chodili. V minulém období byli všichni současní lídři pětikoalice v některém z výborů či komisí. To nyní nelze, jelikož jsou členy vlády, až na Markétu Pekarovou Adamovou (37, TOP 09), která je šéfkou komory, a tím pádem je v organizačním výboru Sněmovny.

I předseda SPD Tomio Okamura má své místo v petičním výboru. A co na Babišovu práci říká jeho sněmovní šéfka, předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová (57)? „Já nemám obavy, že by svou práci jakkoliv zanedbával,“ uvedla.

ZDROJ: blesk.cz

ZDROJ FOTO: archiv teraz.sk