Babiš se rozjel v rozhovoru: Připomněl dluhy Kalouska, nad KSČM zakroutil hlavou a rýpl si do Maláčové!

Premiér Andrej Babiš byl ve čtvrtek hostem pořadu Epicentrum serveru Blesk.cz. Došlo na témata koronavirových opatření, Vánoc, možné třetí vlny nákazy covidem-19, a hovořilo se také o daňové balíčku. Šéf hnutí ANO si mimo jiné rýpl do ministryně Maláčové kvůli důchodové reformě. Natřel to také Kalouskovi a promluvil směrem k občanům. Stále je podle něj ve společnosti vysoká virová nálož a je potřeba se semknout.

Moderátora zajímalo, zda dojde na nějaké kompenzace pro obce a města v rámci navrhovaných změn. „Prostor tam je, musíme šetřit“, uvedl Babiš s tím a poukázal na problém zákona o státní službě, který je také limituje v zachování počtu úředníků. „Chceme šetřit, šetříme,“ pokračoval s tím, že neví, zda i ministři sociální demokracie chtějí šetřit a vědí, co to vůbec znamená, rýpnul si premiér.

Peníze podle něho vezme Česká republika z Evropy z grantů a dotací, ale také z půjček. Podle něj lze předpokládat růst HDP v příštím roce. „Uvidíme, jak to dopadne, ale bude to lepší, než máme schváleno“, uvedl a obhajoval zrušení super hrubé mzdy. Peníze od daňových poplatníků jsou největším příjmem státního rozpočtu, a my jim to poprvé v historii vracíme. Uvedl v rozhovoru Babiš.

Premiér také odmítl nařknutí exministra financí Kalouska, že takovou sekyru budou muset zaplatit naše generace. Naopak připomněl, že právě Kalousek nasekal dluhy 690 miliard.

Maláčová neoperuje s příjmy, rýpl si

Kriticky se vyjádřil také k ministryni Janě Maláčové (ČSSD), která prosazuje důchodovou reformu. Babiš upozornil, že nelze dělat důchodovou reformu bez příjmů a bez shody celé Poslanecké sněmovny. „To ona umí docela dobře, navrhovat výdaje, ale příjmy nemá,“ řekl kriticky na adresu ministryně.

Co se týká  pak schvalování státního rozpočtu, připomněl, že hnutí ANO má dohodu, že ČSSD návrh podpoří. Připustil ale, že existuje problém s KSČM, kteří požadují snížení výdajů na obranu jako podmínku, aby rozpočet v závěrečném schvalování podpořili. „Nerozumím tomu, zrovna teď armáda nám pomáhá všude možně,“ zastal se armády premiér.

S ohledem na znepřátelené politické strany, hnutí a bloky moderátora zajímalo, zda by hnutí ANO mělo v příštích volbách vůbec šanci vytvořit s někým koalici. Všichni podle něj mají jen program tzv. Antibabiš, uvedl šéf ANO. „Naše vláda samozřejmě dovládne,“ odmítl zároveň alternativu předčasných voleb.

Poslední slovo bude mít Blatný

„Já si samozřejmě přeji, aby se Česko vrátilo do doby Vánoc minulého roku. Ale není to o tom, co já si přeji“, odpověděl dále na dotaz, zda si přeje, aby se v pondělí otevřely obchody. Podle něj zásadní je, dostat pandemii pod kontrolu. A důležitá jsou čísla. Podstatné je řešit, aby se lidé nechali testovat. Je zastánce rozvolňování s rozmyslem. „Mě trápí hlavně malé obchody,“ řekl s tím, že živnostníci by opatření podle něj dodržovala. „Uvidíme“, uvedl s tím, že konečné slovo bude mít šéf resortu zdravotnictví. Na rozdíl od svých předchůdců si do toho nenechá mluvit, uvedl a připustil, že debatě o diskriminaci malých obchodů rozumí. „Bude k tomu určitě pečlivá debata,“ řekl a jedním dechem dodal, že čísla jsou stále vysoká.

„Musíme být opatrní, pokud bychom to teď pokazili, tak by mohl být nárůst na Vánoce, a to bychom nechtěli,“ apeloval a vyzdvihl efektivnost antigenních testů. Podle svých slov by se Česká republika ráda inspirovala Rakouskem, aby se v populaci identifikovali jedinci, kteří mají vysoké virové nálože a mohou nakazit své spoluobčany. Rakousko nyní testuje učitele a policisty. Podobnou cestou by se chtěla vydat i ČR s tím, že před Vánoci by bylo občanům nabídnuto nechat se zdarma a dobrovolně otestovat. Podstatou je podle premiéra předejít, aby rodiny, které se budou o svátcích stýkat, nenakazily rizikové skupiny.

„My budeme doma koukat na pohádky a na filmy,“ přiblížil, jak hodlá trávit Vánoce. Lyžování vyloučil. Varoval, že pořád umírají lidé a virová nálož je stále vysoká. Je potřeba se dle jeho soudu poučit  z minulosti a být opatrní. „Vánoce budou jiné, ale aspoň, aby byly nějaké,“ zhodnotil s tím, že je potřeba, abychom se opět všichni semkli a vzájemně se podporovali.