Babiš o ropočtu: „Vy jste ten rozpočet tak domatlali. Vy jste to udělali tak, že se v tom nikdo nevyzná!“ Stanjura mu za to vytkl členství v KSČ i zmatečnost

Vládní návrh letošního státního rozpočtu je podle bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) „domatlaný“ a není protiinflační. Kabinet Petra Fialy (ODS) neprovedl žádné úspory, ale pouze škrty, řekl dnes poslancům expremiér a předseda ANO při úvodním kole projednávání rozpočtu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v reakci mimo jiné uvedl, že expremiérův projev byl plný nelogičností. A připomněl Babišovo někdejší členství v KSČ.

Podle Andreje Babiše (ANO) vláda vychází v rozpočtu z chybných čísel a ve výhledu je příliš optimistická. „Vy jste ten rozpočet tak domatlali. Vy jste to udělali tak, že se v tom nikdo nevyzná vlastně,“ řekl bývalý premiér členům nynější vlády. Ta původní návrh letošního státního rozpočtu, který předložil Babišův kabinet, přepracovala a navrhla znovu za cenu rozpočtového provizoria. „Vy vůbec nechápete, jak se sestavuje rozpočet, že jste měli začít od příjmů,“ prohlásil Babiš. Zpochybnil slova ministrů o úsporách ve výši 77 miliard korun. „Dozvěděli jsme se, že jste šetřili. Nevím, kde,“ uvedl. „Žádné úspory jste neudělali, to jsou všechno škrty,“ dodal.

Fialova vláda měla podle Babiše nechat schválit návrh rozpočtu, který připravil bývalý kabinet, a poté přistoupit k jeho korekcím. Současný návrh je postaven na tom, že deficit loňského rozpočtu dosáhl 500 miliard korun, ve skutečnosti byl ale nejméně o 80 miliard korun nižší, uvedl Babiš. Podle něj by vláda měla využít „vatu“ v podobě devíti miliard korun, a zvýšit tak koupěschopnost obyvatelstva, které prý na své úspory nesáhne.

Vládní protiinflační kroky přirovnal Babiš k úsporným opatřením někdejšího rumunského komunistického vůdce Nicolae Ceausesca. „Vy jste úplně jak Ceausescu,“ uvedl Babiš. „Říkáte lidem: Nebudete topit, nebudete svítit, možná budete mít na jídlo. Vláda říká lidem, že nebudou kupovat nic, a pak nebude inflace,“ uvedl.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) k tomu poznamenal, že Babiš byl členem komunistické strany ve stejné době jako Ceausescu.

„Když kočička s pejskem vařili dort, tak to bylo mnohem konzistentnější, než projev Andreje Babiše. Zleva doprava, nahorů dolů, trojitý odppíchnutý Ritberger, zase zpátky. V tom se podle mě nevyznal vůbec nikdo,“ vrátil Babišovi úder.

„Náš premiér není generální ředitel holdingu a ministři nejsou jeho odborní náměstci. My jsme si všichni rovni a my jsme návrh rozpočtu projednávali vcelku, pohromadě, jako tým,“ pokračoval Stanjura.

„Nevím, proč jste si zamiloval pro dnešek jméno Ceausescu, které zmínil pan prezident Zeman. A pak mě napadlo, že jste byl ve stejné době jako Ceausescu členem komunistické strany,“ zaryl do Babiše.

Expremiér opakovaně jako demagogické odmítl tvrzení, že by se jeho kabinet na růstu inflace podílel svým plýtváním. „Pokud tvrdíte, že minulá vláda vytvořila z poloviny tu inflaci, zkuste nám to zdokumentovat, je to nesmysl,“ řekl. Podle bývalého předsedy vlády je letošní inflace dílem nynějšího kabinetu. „A i ten covid jsme zvládli, protože všichni vědí, kam ty peníze šly,“ prohlásil Babiš. „Vaše mantra, že jsou finance špatně, je samozřejmě lež,“ dodal.

Bývalý premiér zkritizoval rozhodnutí Fialova kabinetu stáhnout návrhy na zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na energie kvůli růstu jejich cen. „Měli jste odpustit tu DPH na šest měsíců. Pokud nerozumíte, včera (ve čtvrtek) jsem vás informoval, že v červnu je léto,“ řekl také Babiš s odkazem na svůj čtvrteční projev ve Sněmovně ke zvyšování cen energií. Vyzval kabinet, aby také obnovil slevy na jízdném, které zavedla jeho vláda.

K úvodnímu kolu schvalování rozpočtu se Sněmovna vrátila pět minut po přerušení schůze, která byla věnována mimo jiné pandemické novele.

ZDROJ: blesk.cz

ZDROJ FOTO: ČTK/Michal Kamaryt