Babiš na čele stínové vlády! Sofistikovaně útočí: „Nová vláda je nekompetentní.“

Babiš a jeho stínová vláda na čele s hnutím ANO, která je složena z pěti ministrů předchozí vlády ANO a ČSSD včetně Aleny Schillerové jako ministryně financí či Karla Havlíčka jako ministra průmyslu a obchodu, si posvítí na novou vládu. Součástí patnáctičlenného kabinetu jsou například bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček jako ministr spravedlnosti nebo bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v roli ministryně kultury. Hnutí ANO představilo stínovou vládu na čtvrteční tiskové konferenci po prvním zasedání.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je na každé opoziční straně, jakou strategii komunikace si zvolí. „Pokud se ANO rozhodlo pro klasickou stínovou vládu, je to jejich strategie. Víc k tomu nemám co říct,“ uvedl. Dodal, že občanští demokraté se v opozici rozhodli pro práci na principu externích týmů, expertů a skupin, čemuž voliči rozuměli.

Dalšími členy stínové vlády jsou ministr obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministrem dopravy ve stínové vládě je poslanec Martin Kolovratník, ministrem zdravotnictví místopředseda sněmovního zdravotnického výboru Julius Špičák a ministrem školství moravskoslezský hejtman a předseda školského výboru Sněmovny Ivo Vondrák. Ministryní vnitra se stala místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová, ministry zahraničí, práce a sociálních věcí a zemědělství jsou poslanci Jaroslav Bžoch, Aleš Juchelka a Karel Tureček.

Stínový kabinet má tři zmocněnce: Jana Richtera pro sport, Roberta Králíčka pro IT a digitalizaci a Patrika Nachera pro ochranu spotřebitelů.

Na čtvrtečním zasedání se stínová vláda zabývala programem středečního jednání kabinetu Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Babiš veřejne kritizoval novou vládu. „To, co předvedla nová vláda za měsíc, potvrzuje to, že je nekompetentní. Není schopna řešit problémy naší země a našich občanů,“ řekl Babiš.

Poukázal i na to, že policisté, hasiči či pracovníci sociálních služeb dostali od letoška do tarifů 700 korun navíc, zdravotníci si polepšili o šest procent a učitelé o dvě procenta. Babišova vláda dříve navrhovala větší navýšení platů. Podotkl také, že středeční rozhodnutí vlády o snížení slev ve veřejné dopravě ze 75 na 50 procent z jízdného nebo zastavení kompenzačních programů.

Vláda Spolu a Pirátů se STAN podle Babiše není schopna řešit také dopady zvýšených cen energií na občany. To, že hygienici budou přednostně trasovat nakažené koronavirem do 18 let a nad 65 let a pracující v sociálních službách, označil za nesmysl.

ZDROJ: blesk.cz

ZDROJ FOTO: archiv teraz.sk