Babiš mladší tvrdí, že v kauze Čapí hnízdo sehrál roly bílého koně

Trvá také na tom, že ho otec nechal v roce 2017 unést na Krym, aby mu zabránil podat svědectví ohledně převodu akcií Farmy Čapí hnízdo.

 

 

Obžalovaný politik to odmítá a trvá na tom, že jeho syn je psychicky nemocný a nezpůsobilý vypovídat před soudem. Babiš mladší žije ve Švýcarsku. Soudu tak nebylo zřejmé, zda se v září dostaví osobně, nebo zda bude v říjnu hovořit ze zahraničí prostřednictvím videokonference. Svědek ale v tomto týdnu kontaktoval soud s tím, že v pátek přijde. Expremiér se výpovědi nezúčastní, podle svého advokáta proto, aby syna „neznervózňoval a šetřil“. Babišovi obhájci neúspěšně žádali, aby soud nechal vyšetřit synův duševní stav.

 

Obžaloba uvádí, že Babiš starší zajistil v roce 2007 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle obžaloby to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Babišův syn tvrdí, že podpis na listině k převodu akcií není jeho. Je jediným členem expremiérovy rodiny, který se rozhodl vypovídat. U Babišovy manželky Moniky, jejího bratra Martina Herodese a expremiérovy dcery Adriany Bobekové musel soud použít jejich stručné výpovědi z přípravného řízení.

 

ZDROJ: CTK

ZDROJ FOTO: teraz.sk