Babiš mění rétoriku: Nad rozvolňováním vyjadřuje obavy a Blatného si chválí!

Premiér Andrej Babiš (ANO) zdá se výrazně otočil. Pryč jsou doby „nezodpovědného“ premiéra, který v srpnu den po zavedení roušek exministrem Vojtěchem je zrušil s tím, že nejsou potřeba. A zanedlouho poté jsme na to „dojeli“. Premiér zdá se je nyní o poznání opatrnější.  V rozhovoru pro MF Dnes svěřil se svými obavami ohledně rozvolňování protiepidemických opatření. Na občany apeluje, ať jsou dál zodpovědní i přes rozvolňování. A pěl chválu na ministra zdravotnictví Blatného.

Andrej Babiš se v odpovědích vyjádřil mimo jiné k aktuálnímu přesunu Česka v protiepidemickém systému ze čtvrtého stupně na třetí. Podle svých slov doufá, že trojka vydrží až do Vánoc. „Čísla však nejsou dobrá. Ve středu jsme viděli, že to zas bylo přes pět tisíc lidí. Hlavní problém je, že někteří lidé se nechtějí nechat testovat, testuje se málo, a ne proto, že bychom neměli kapacitu, ale ti lidé zkrátka nejsou indikováni,“ uvedl Babiš k dnešnímu rozvolňování s mírnými obavami.

Premiér dále apeloval na všechny, kteří se těší na otevřené krámy a restaurace, aby byli rozumní a spíš neměnili svůj dosavadní režim.  On sám je ze situace podle svých slov nervózní. „Jediné řešení je vakcína, na to se připravujeme a do pátku bychom měli mít plán hotový,“ dodal.

Redaktora také zajímal názor na nového ministra zdravotnictví Jana Blatného a spolupráce s ním. Babiš pěl samou chválu. „Pan ministr je akční, reaguje rychle, což mám rád. Mluvíme spolu často. Teď jsme naplánovali videokonferenci se sportovci, kde se bude diskutovat i o některých ne úplně logických opatřeních. Takže pan ministr je velice pracovitý, velice striktní a není stále v médiích, což je také dobře. Nemůžu si stěžovat,“ pochválil si Blatného Babiš.

V kontextu ekonomických čísel byl pak optimistický. Podle něj se příští rok bude vyvíjet dobře. „První vlna byla jiná, protože v první vlně zavřeli všichni a naše otevřená ekonomika závisí na exportu. Výroba aut sice poklesla o pětinu, ale teď se vrací do kondice. Vláda se snaží nahradit výpadek soukromých investicí. I proto bude příští rok největším investorem Ředitelství silnic a dálnic se Správou železnic,“ podotkl závěrem.

Od čtvrtka 3. prosince budou moci v omezené podobě a za přísných hygienických opatření otevřít restaurace, všechny obchody a služby. Uskutečnit bude možné třeba i vánoční trhy, avšak lidé na nich nebudou moci přímo konzumovat zakoupené potraviny. Skončí také zákaz vycházení a zákaz nedělního prodeje.